ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 22.12.2024
Warianty fonetyczne:
POSZÓSTNO, POSZÓSNO
Słowniki:
SWil (
poszóstno, poszósno),
SW (
poszóstno, poszósno),
SJP (
poszóstno) notują
SStp,
SXVI,
Kn,
T,
L nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1677-1690
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiSłodko pić, korzenno jeść, lub z mięsem, lub posno, Miękko spać, świetno chodzić i jeździć poszosno — Piękna; lecz trzeba umieć sprawić się z początkiem, Żeby długo osnowa zgadzała się z wątkiem. PotFrasz3Kuk II 587.
Już było — lozowawszy dziennych — nocne straże W bramach poosadzono, aż tu[...] każe Officyer skwerować na radnego pana Wjazd poszostno do miasta. KorczWiz 106.
Koláski cztery przykryte, rożnych Ichmośćiow, ośm Karawanow Poselskich w karmazynowych oponách, z biáłemi jedwabnemi Kampánámi, Herby y Cyfry po bokach wyszywáne. Apteka, Pienice, Kuchnie, Kuznia, tudźiesz Karawany Pryjáćielskie cztery, y 15. Wozow poszostno. RelStam 2 nlb.
To tu chwała Boża piechotą chodźi. O nie tak, rada ona y poszosno ieźdźi, niemasz tu zbytku choćby była Chwała Boża naybogatsza, bo to wszystko służy ad magnificentiam kośćioła Bożego y Religii katolickiey, dopieroż kiedy nie oddawaćie co należy na chwałę Bożą, iuż wten czas Chwała Boża, nabożenstwo kośćielne piechotą chodźić musi, bo niemasz o czym, Pan Iezus do chorego piechotą. GelarKaz 818.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]