W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 23.09.2024
Znaczenia: »ponieść stratę, szkodę«: Teraz iuż bárzo poszwánkowáłá [Genua] y dla niezgod wnętrznych/ y dla tego/ iż miesczánie támeczni opuśćiwszy kupiectwá státeczne/ y stáránie o Rzeczyposp: vdáli się do hándlow/ y do zyskow pożytecznych tylko prywatnym/ á namniey Rzeczypospo[litej]. BotŁęczRel I 53.
Poczwarte/ áby záwżdy y státecznie przy poczćiwym w káżdey spráwie stał: bo iesli po szwánkuie/ od poczćiwego kiedy vchybi z przygody/ y z tráfunku/ nie wedle cnoty dobrze się będźie zdał czynić. PetrSEt 130-131.
Wzbiłeś się do gury wspániáły Orle/ á ná sámym wierzchu żałobnego katáfálku vśiadszy wkoło się obracáiąc/ pátrzysz pilno po wszytkich włośćiách Kleckich Xiążęćiá swego/ á iákoby ná wzroku poszwánkowawszy/ osádźiłeś sie iásno páłaiącemi świecámi/ y wpołudnie sámo z Diogenesem Philozophem szukasz cżłowieká w cnoty Chrześćiánskie bogáte[g]o. LwowecKaz A4v.
Choćbyś przyszedł z Muzami, przesławny Humerze, Jeśli nic nie przyniesiesz, błazeneś w tej mierze. U mnie nic nie otrzymasz, musisz poszwankować I swe próżne furye w swoję gębę schować. GenNisBad 251.
Pan świátá [...] dla tego smysłow nászych instrumentá/ lubo naczynia dwoie vczynił/ áby gdy iedno poszwánkuie/ drugie kląski támtego wetowáło [...]. KalCuda 210.
Nie tráći Ceny koń choć idąc drogą Dárskie mu nogi poszwánkowáć mogą. Z tego vsterku záraz Wáłách dźielny
Ostrożniey będźie stáwiał krok vśielny. KochProżnLir 6.
Bierz się mocno do sławy poczciwej a pilnie Ćwicz się w cnocie, sromoty strzegąc się usilnie, Bo jeśli raz na sławie dobrej poszwankujesz, Nie rychło abo nigdy jej nie powetujesz. ZłObiecWir II 309.
O iák wielką pijáństwo przynośi ruine, Ná duszy y ná ćiele, podáiąc przyczyne. Do gniewu záwźiętośći, często y zaboystwá, Do nierządu utráty, wielkiego ubostwá. Do szwánkow y kálectwá, kiedy w poiedynku, Dostánie párágráfow, w kárczmie lub ná rynku, Podczás guzá ułápi, z koniá poszwánkuie, Złamie kárk, nogę, rękę, drugi womituie. PromMed 5 nlb.
Ieżeli bowiem śledziony aktia w czym poszwánkuie, rodzą się ztąd dwoiákie choroby. CompMed 16.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]