W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 11.06.2024
Znaczenia: »trochę słaby«: Przysłábszy/ Subdebilis […]. Kn 888.
Przysłabszy/ Subdebilis SzyrDict 366.
Król jm. trochę był przysłabszym i tak większą mieli z królową jm. konwersacyją, z którą byli u królewicowej jm., przez ogród piechotą przeszedłszy. SarPam 25.
Co on uwazywszy, wielce sie sam w sobie poturbował, y tak Rycerstwu swoiemu, iako tez miastu onemu w obrone przysłabszemu nie barzo dowierzaiąc: z Obozu wyiachał a naradziwszy sie w Miescie z Senatorami przez noc: nazaiutrz rano ze wszystkim Obozem y Taborem do Miasta Brundusium nazwanego poiachał [...]. SzołHist 14v.
[...] ten [Jan Kamieniewski] przysłabszego zdrowia na usługi Oyczyznie nie żałuiąc trzy razy na Seymy [...] posłuiąc na czwartym Krakowskim zachorowawszy, z tym się pożegnał światem. NiesKor II 473.
Gdzie przysłabsze ściany, álbo też dla większey ozdoby, daią się suffity, to iest płáskie podniebienia gipsem podrzucane; stropy z balek y desek tylko w drewnianych y to w iednę kontygnacyą służą budynkach, álbo w naywyższey kontygnacyi. BystrzInfArch E2.
Słysząc ten hałas idąc Lota żona, Zlękła się bardzo strachem przerażona, W ciekawość wpadła, w tył się obroćiła, Ktorą skaraniem zaraz przypłaciła, Że zapomniawszy zakazu, y woli Anielskiey, w bałwan przemienia się soli; Za przykład służąc w tym swoim przypadku, Duszom przysłabszym, skłonnym do upadku, Ktore choć ćiasney drogi się chwyćiły, Oglądaią się wzad, co porzućiły. FontNLeszczHist 45.
Wojciech Koziołek półrolnik i budnik mając chałupę z dworu dobrą i z sieni izbę z komorą, oknem jednym, piecem, kominem zupełnemi. Z stodołą dobrą, chlewem jednym przysłabszym, poszycia niezgorsze. InwKal II 11.
Przysłabszy. etwas schwach. un peu foible, un peu débile. T III 1780.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Znaczenia: »ten, kto nie ma siły«: Z tym wszystkim rzecz to prawdźiwa iest, że przed Pánem Bogiem nie masz żadney rożnicy, ani płći, áni osob: y że często Bog wszechmogący záżywa przysłábszych, áżeby konfudował moc pysznych. SzembekKRóże 17.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz przysłaby, przysłabszym.