W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 25.07.2024
Najwcześniejsze poświadczenie: 1677-1678
Znaczenia: »trochę zimny«: Miasto we wszytko jako mercerie, w rzemieśnika, tak też in victuali abundans; lubo przyzimna regio, bo kiedym ja był dość wiatry zimne i przykre bywały, a przecie zboża już wypływały i ranniejsze niż we Włoszech, lubo tam nieporównanie gorąca większe. BillTDiar 278.
Powietrze w tym Kráiu przyzimne ále zdrowe, ziemiá gorna ále obfituie w zbożá, owoce, winá nie ma, ále ná to mieysce obfituie w miody, iedwábie, gory srebrne, w konie dzilne [!]. ŁubŚwiat 566.
Wszakże nieskończona opatrzność Boska, która świat i rzeczy na nim stworzone naydoskonalszą Mądrością rozrządźiła, aby źiemscy mieszkańcy wygodny byt i tam mieli, to sprawiła, że im upał przyzwoity częścią dzdze częste, mianowicie o południu, (gdy naytęższe gorąca panują) ochładzają, częścią zaś wiatry miarkują od obudwu biegunow wiejące, które poniewaź bardzo źimne kraje zamykają, przeto ztamtąd niemogą wiać tylko wiatry przyźimne. KarpińHLeks a3.
Przeto wiatry Zachodnie w zimie u nás pospolicie bywaią ciepłé, i odwilżaiącé, latém zaś przyzimné i ostré. HubeKocWstęp 161.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz przyzimniejszy, *przyzimniejszym.