1.»cisnąć czym (o co); położyć kogo nagle, z rozmachem«: Rzucili go w Srzodku koła mowiąc atoz macie pierwszego Malkontenta.PasPam244v.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ klimkiem rzucić »zmyślić, skłamać«: W tey Wolskiego Relacyi połowy prawdy nie masz bo Ja Naturę Jego znam ze rad klimkiem Rzuci.PasPam91.
◆ jak piłką rzucił:
◆ rzucić pod nogi »złożyć u stóp«: Chorągiew nieprzyiacielską rzuci pod nogi.PasPam91v.
2.»przestać zajmować się czym, pozostawić co w spokoju«: Patrzmysz Monarchow, Rzucmy Monarchiie Iako się iasnosc ich w gruby cięn kryie.PasPam109v.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ rzucić Marsa:
3.»wypuścić«: Iastrzębia raz miałęm takiego ktory był zbyt rosły atak rączy że kozdego ptaka ugąniał y do naymnieyszey ptaszyny nie lenił się okraczywszy go owemi Srogiemi szponami y zawszem zywiusienkiego odebrał. Rzuciłes go tez do nay większego Ptaka y tego się nie wstydził.PasPam256.
4.»zrobić, zbudować«: Iak tedy otym fortelu dowiedział się Czarniecki zaraz kazał przed Szykami rzucić Szanczyki.PasPam103v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
◆ Związki frazeologiczne:
◆ broń od się rzucić »zaprzestać walki, poddać się«: Broń [...] broń od się rzucić. das Gewehr strecken, sich ergeben. mettre bas les armes; se rendre; rendre les armes.T III78.