W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 08.10.2024
Znaczenia: »gniewny, zapalczywy«: Idzie też smętna czeladź za Panem, mały za wielkim orszak hetmanem, do której skoro wrócił swe oko, rzecze (a pierwej westchnie głęboko): "Wszyscy wy, gdzie was poniosą oczy, tejże ode mnie pierzchniecie nocy". Na co sierdziwy Piotr się ozwie: "Niosę, gdzie każesz, za Tobą zdrowie, a jeśli rącze nogi tam czyje, ja za Cię gotów nadstawić szyję, gotów i w pęcie zgnoić to ciało, jeśli się Tobie tak będzie zdało". MiasKZbiór 72.
Ojczyzna szedziwa, własne łzy pijąc, targa włos sierdziwa, a niżli język gęstszy deszcz zaleje, mówi, a mdleje:
“Obrono, wodzu i stróżu mój cały, przed którym obce narody tu drżały, onże to rozum, co mnie i dziś wspiera, trunna zawiera? MiasKZbiór 173.
Ustąpi, po niej gęsty żołnierz płynie, a skoro się w tym smętku też ochynie, obrócił na dół hartowne wnet groty, próżen ochoty. Sierdziwszy drudzy, we wszem kruszą skoku kopije gładkie i szable od boku miecą, i ostry pałasz leci z ręku w żałosnym brzęku. MiasKZbiór 175-176.
A nie tylko wymowny Bachus i sierdziwy, lecz pod jego hederą ten bóg broi dziwy, który uniósł pod żaglem Helenę do Troi. MiasKZbiór 341.
Iák lwicá z stráty płodu śierdźiwa/ ssącego/ Nieprzyiaćielá goni/ lub nie znáiomego: Ták z boleśćia/ Hekubá/ iády pomięszawszy/ Sercá nie zápomniałá/ lat zápámiętawszy. OvŻebrMet 333<323>.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz sierdzisty, sierdzity.