W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 23.10.2012
SMAK rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: lp M. smak; D. smaku; B. uż. nżyw. smak; N. smakiem
Znaczenia:
1. »właściwość potraw, napojów, działająca na zmysł smaku; smakowitość«: Zachciało mu się Polskiego czosnku ktory mu ktos na żart zchwalił że miał bydz lepszego nizli węgierski Smaku. PasPam 52. Począłem rybę ieść asz wniey okrutnie smak dobry. PasPam 65. Niewierzyłęm że by ta [ryba] bo mi się widziało niepodobna aby w tak brzydkim Ciele miało bydz smaku tak wiele. PasPam 65. Sama [ryba] zas wszystka iest tego Smaku co Iesiotr. PasPam 164. Y unas dosyć tez iest smaku wkuprze tłustego kapłona przecie na kuper niezapraszamy się, tylko generaliter na kapłona. PasPam 164.
2. »apetyt; przen. upodobanie, przyjemność«: Z konfudowałem się okrutnie alem widział że ią [rybę] y Oni z [s]makięm iedli. PasPam 65.
Związki frazeologiczne: nie w smak komuś być »być nie po myśli; nie podobać się«: Widoczne rzeczy były ze to nie w Smak było Senatorom gdy zrozumieli że ta iego Sentencyia była ex mente [króla]. PasPam 142v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Kogo grzyzie mol zakryty/ nie wsmak mu obiad obfity. RysProv V, 8. ● SzymSiel 9. KnAd 339. OpalKSat 82v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas