W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 12.04.2017
SPOJRZEĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: bezok. spojrzeć; ~ cz. prze. lp m 3. os. spojrzał; ~ cz. przy. pr. lp 2. os. spojrzysz; 3. os. spojrzy; lm 3. os. spojrzą; ~ tr. rozk. lp 2. os. spojrzej; ~ im. uprz. spojrzawszy
Znaczenia:
»skierować wzrok na co, rzucić okiem, popatrzeć«: Spoyrzą po Sobie poczną się okrutnie smiac. PasPam 65. Kiedy na nich spoyrzał to się widziało takie drugie Woysko. PasPam 103. Spoyrzawszy ia że niemasz zadney Freqvencyiey przy krolu tylko X Biskup kiiowski Podkanclerzy Litewski y Sielski kasztelan Gnieznienski a Dworskich kilka [...] mowię tedy do krola w ten Sens. PasPam 145v. Spoyrzawszy na konie ato co? gdzie tak dobrych koni na brali. PasPam 158v. Przymknie się do Niego spoyrzy mu woczy. PasPam 169. Spoyrzey ieno WSC sobie na nogi to Spuscisz ten ogon. (tu iron.) PasPam 194.
Związki frazeologiczne: jeden na drugiego spojrzeć »wzajemnie na siebie spojrzeć«: Nie było bez smiechu iedna nadrugą spoyrzawszy. PasPam 56v. ◆ spojrzeć na kogoś z boku »spojrzeć na kogo nieufnie, spode łba«: Spoyrzy na mnie z boku niezdałęm mu się dotey konfidencyiey. PasPam 97.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas