W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 04.01.2010
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1613
Znaczenia:1. »odznaczający się znacznymi wymiarami poprzecznymi; mający określoną szerokość«: Są te doły bardzo głębokie y szerokie. PasPam 55.
Kominy maią [Duńczycy] szerokie przy ktorych krzesełek stoi tak wiele ile wdomu osob, to się tak ogrzewaią posiadszy. PasPam 56.
Przezwiska iey [ryby] niepamietam bo bardzo dziwnie [zam. dziwne] iako y Sama dziwna Iest to tam łeb y Slepie iako usmoka straszne paszczęka Szeroka a płaska iak u małpy. PasPam 65.
Kazałęm owę ulicę wozami zatarassować tak iak szeroka woz pole woza y od Rynku y od przyiazdu. PasPam 168v.
2. »o odzieży, obuwiu: luźny, obszerny; suty«: To własnie my musieli czynic ex necessitate zes my w tam tych knieiach krotko się nosili co musiało bydz dla samych cholew ktore tak są długie y szerokie. PasPam 79.
Prezęntowałes się w bataliach o iak to straszne rzeczy [na] chłopa slepego w Szyku zogolonemi wąsami szeroką Fioletową Sutanną. Szkapę y zogonem okrywaiącego. PasPam 192v.
3. »ciągnący się na znacznej przestrzeni«: A tu nagiemu tełęm do głowy Siedzącemu na tak bystrym y z hukanym koniu [...] Co się tam do Stało specyiałow puko owych szerokich Chrostow Nieprzeiechał Snadno uwazyć. PasPam 177-177v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
babka szeroka:
Co sie pisáło o Bábce szerokiey/ to też rozumieć mamy o wąskiey/ ábo o Ięzyczkách. SyrZiel 1133.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]