W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2008
TARG rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: lp M. targ; B. uż. nżyw. targ; N. targiem; Ms. targu; ~ lm B. uż. nosob. targi
Znaczenia:
1. »układanie się o cenę tego, co jest przedmiotem handlu lub o wysokość wynagrodzenia za jakąś usługę, targowanie się«
Związki frazeologiczne: w targ (wchodzić) »pertraktować, sprzeczać się (zwykle w sprawach finansowych), targować się«: Nusz wtarg że tu Mieszczanie chcą przyść ale sie boią. PasPam 169. Przbiezeli owi w prozbę w targ Stanęło na Złotych 600. PasPam 170v. Spodziewam się Zołdu o ktory z W MM Panią w targ w chodzić niechcę. PasPam 223v. ◆ uczynić targ o coś »ustalić warunki, cenę czegoś«: Potym uczyniwszy targ o swoię skórę pozwolił Miliony. PasPam 52v. ◆ ustąpić czegoś targiem »odstąpić coś za jakąś cenę ułożywszy się o zapłatę«: Zastałem owych katanow Nuz zemną w Traktat że bym tego ustąpił targiem. Tedy daiemi Zyrosławski 100 bitych Talerow. Pozwoliłęm. PasPam 160.
2. »dzień targowy«: Wozy tak szły na targi w Maydan iak przed Laty do kazimirza. PasPam 249.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Ten Rok co do Publicznych okazey był szczęśliwy ale co do moiey osoby po Iarmarku zły targ. PasPam 277v.
3. »plac, na którym są sprzedawane towary«: Ona by była nie wzięła zatę brzezinę choc by ią w Rawie na targu przedawała ledwie 50. Złotych. PasPam 199v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: ustąpić targiem »odstąpić coś za ustaloną zapłatę«: Tam zastałęm owych Katanow Nuz zemną w Traktat że bym tego ustąpił targiem. Tedy daiemi Zyrosławski 100 bitych Talerow. Pozwoliłęm. PasPam 160.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Gniewa się Bábá ná targ/ á targ o tym nie wie. RysProv B3v. ●
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas