ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 31.08.2021
TROCHU przysł.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1646-1648
Formy: trochu
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWysłuchawszy mszy Ś., śniadanie zjadszy, obaczywszy to cośmy mieli do widzenia, jachaliśmy mil 5 do jednej wioski, w której pokarmiwszy trochu koni i sami też jachaliśmy dalej mil 2 także do jednej wioski barzo lichej, a z pokarmu wyjeżdżając cośmy dalej mieli naznaczony nocleg, zabawił nas troche J. M. P. Starosta Krasnostawski, który jadąc ścieżką, koń srodze pod nim szwankował nad rowem. GawarDzien 144.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: po trochu: Item weźmi Bursztynu, Mástyxu, Kádźidłá, zmieszay, kłádź potrochu ná węgle, niech chory śiedźi nád dymem gołą panewką. Item zrob z chusty czopek twárdy, zmaczay go w ćiepłym łoiu kozłowym, lubo w śmietánie, lubo w máśći Topolowey, wetchnij w poślednią dźiurę. PromMed 50.
Związki niejednoznaczne względem znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: po trochu: Tak i Włoszka — gadając przez one niedziele — Lub nie tak jakby trzeba, jednak barzo wiele Zrozumiała polszczyzny i niektore słowa W rozmowach odpowiedzieć bywała gotowa Polakowi po polsku, bo nie jest trudnego Nic temu, kto ochotnie sam sie ma do czego. A zwłaszcza gdy przejmować poczęła po trochu, Wyświeciła włoszczyznę z przechodniego lochu. KorczWiz 73.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz trochę I, trochy.
Autorka: AW