1.»nasyp zbudowany dla celów ochronnych; szaniec«: Zle było zowemi snopami drapać się do gory po sniegu na wał.PasPam59. Zapaliły się miny ale w ludziach nie uczynili szkody naymnieyszey nawet y wałow y budynkow nic nie naruszyły.PasPam72. Tu nawałach od naszego obozu czynili okrzyk Hałas Strzelanie.PasPam72. Iako iaki naywiększy wał albo grobla iaka tak się z trupow uczyniła.PasPam108. Piechoty podsadziwszy się rozwalili wały w kilku mieyscach.PasPam245.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ wozić wały »dostarczać, zwozić ziemię do sypania wałów«: Sami się słusznie nimi [kajdanami] nabrząkali Takami woząc Dumni Boiarowie wały y Groble iako Niepanowie.PasPam110v.
2.»spiętrzona fala morska«: To [morze] igra wały na nim okrutne skaczą a to spokoynie stoi.PasPam63. Co nas przyniesie wał do Bulwarku to znowu nas impet wody odrzuci na morze.PasPam67. Ten kronnoburk {Kronenborg] Fridericus Danniae Rex [...] fundował zucaiąc w Morską Głębokość okrutną kamieni Wielkość [...] y dopiero na tym wynioszszy nad wszystkie wody y wały ich igraiące, załozył Fundamenta.PasPam70v.
»stosami, pokotem«: Połozył trupem przed oczyma naszymi kilka Tysięcy dobrey kawaleryiey że bysmy widzieli że iako tych wałami Lezących tak y nasze w iego Swięte[y] Zdrowie iest dyspozycyiey.PasPam264v.
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji...daiąc odpor Nieprzyiacielom W s[w]oie Maietnosc wpadaiącym, Wołał, Wałem wałem iakoby Hurmem...HerbOrXVII, 257.