ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 23.08.2023
WIĘDNĄĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1636
Formy: bezok. więdnąć; ~ cz. ter. lp 1. os. więdnę; 3. os. więdnie; lm 1. os. więdniemy; 3. os. więdną; ~ cz. prze. lp m 3. os. więdnął; wiądł; n 3. os. więdnęło; lm mos 3. os. więdli; ~ im. wsp. więdnąc
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNie stoi o rzeki/ o lásy/ Wioskę woli/ á z iábłkiem drzewinę szczęśliwym Oszczepem się nie para/ śierpem tylko krzywym; Tym częśćia wilkow zrzyna/ y rozgi strychuie Ledáiáko roźlázłe/ pręt częśćią szpuntuie W kroy zaskorny/ y płodu podsyca cudzego: By więc z suchośći nie wiądł; ogonki krzywego Korzenia macza wodą płynącego zdroiu. OvŻebrMet 367. Lecz ten, który ma trosk i pociech losy, Starł łez obfitych z oczu jego rosy. Dobremu sercu, które już frasunkiem Ciężkim więdnęło, pośpieszył z ratunkiem, Dawszy mu w ściany wwieść osierocone Z domu Rupniowskich zacnych drugą żonę, Z którą miał piękne i zgodne pożycie Aż do swej śmierci... MorszZWybór 165. Sam z góry, sam do góry, aż się skóra pada, Tu się wspinasz, tam trzymasz, ale próżna rada; Przyjdzieć więdnąć, nie żywszy, pół wieku z kłopotem. PotFrasz2Kuk II 331.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WIĘDŁY
im. przym. prze.
Formy: lp lp B. m więdłego; Ms. ż więdłej; ~ lm lm M. nmos więdłe; D. więdłych; B. nmos więdłe
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTrzeciego dniá gdy zamek rewidowano ználeźiono żytá/ owsow/ iećzmionow/ słodow/ szpichlerze kupámi wielkimi násypáne/ y inszey żywności; To iest/ miodow przásnych y pitych/ gorzałek/ másłá/ miąs więdłych/ sádeł [...]. RekupSmol Aiijjv. Ryb więdłych suszonych beczek ze 20. NarArch 155. Gdzie iusz Woynę nie z ludzmi bo ci ich Postury Nie zniesli lecz z niedzwiedzmi y Srogiemi Tury ZPotworami Morskiemi, bez soli bez chleba O więdłey tylko rybie, wieść było potrzeba. PotWoj rkp 54. I Jugra, i Permia, gdzie na smukłej łyży Człowiek lata po śniegu od sokoła chyżéj, Gdzie już wojnę nie z ludźmi, bo ci ich postury Nie znieśli, lecz z niedźwiedźmi i srogimi tury, Z potworami morskimi, bez soli, bez chleba, O więdłej tylko rybie wieść było potrzeba. PotWoj1924 86.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK