ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 06.10.2022
Warianty fonetyczne:
WINIEC
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1624
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiChwalcie dziateczki niewinne Pana, zsiadajcie z wozów tych na któreście od ręki miłosiernej chrześciańskiej pozbierane, niedawno po krwawych bojach cnego rycerstwa; a bierżcie sukienki białe na się, wieńce na główki wasze, a idźcie z processyą do kościoła, a panu Bogu czołem uderżcie, za świebodę, za wolność ciał, ale i dusz waszych, abowiem dobry, abowiem na wieki miłosierdzie jego. BirkBaszaKoniec 261.
Zwycżay ten byłv Lácedemoncżykow M. M. P. że Młodźieńcom Pánny Wience oddawáły/ tym ktorzy záćiągi y záwody pewne do dostąpienia sławy y dla otrzymánia łaski na náznácżonych plácách y terminách odpráwowáli A ktory prędszym biegiem pierwey do mieyscá náznácżonego dobieżał/ káżda więc swego pátrzáiąc/ tám znák zwyćięstwa y wygráney przy iáźni Wieńcem obsyłáią. SpiżAkt C2v.
„Ej, budet, podwi{a)zujet! Ej, nuże szestyniec!” „Sześć, będzie jeść i pannie zostanie na winiec”. MorszZWybór 25.
Ze dość głupie/ tym znákiem Pánieństwá z szarzáły: Gdy go wieyskim/ y Mieyskim kuchárkom oddały Nie szłuszná/ áby táká w Niebie iaśnieć miáłá Ktora Siatkę niż Wieniec w Pánieństwie woláłá. ŁączZwier B3.
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
wieniec Augustowy:
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
◆
Związki frazeologiczne:
◆
w wieńcu chodzić:
Ziołmi y bylicą zdawná stroiono domy y wrotá domowe swiątobliwe y w wiencách chodzono na znak wesela podług Pisma. WisCzar 26.
Pánná czysta rodzi/ Przecie w wieńcu chodzi/ Nienáruszona. ŻabSymf Cb.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]