ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 30.06.2022
WIERZBA rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: lp M. wierzba; D. wierzby; C. wierzbie; B. wierzbę; N. wierzbą; Ms. wierzbie; ~ lm M. wierzby; D. wierzb; B. wierzby; N. wierzbami; Ms. wierzbach; W. wierzby
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiako cyna ku srebru, jako miedź ku złotu, Jako mak polny, podle różanego płotu, Jako wybladła wierzba przeciw cyprysowi, Jako śkło malowane ku dyamentowi, Tak wszytkie insze panie, co są zawołane, Zostaną, gdy z Borgią będą porównane W rozumie, w obyczajach, w wielkiej roztropności, W dobroci, w pobożności i świątobliwości. ArKochOrlCz I 291. Ciało w pień poszło, członki skórą obleczone, Liście na was wionęło na poły zielone, Na poły blade, pełne niesmacznej gorzkości, Znak przestrachu, i waszej ostatniej żałości. I stałyście się nowo na ten czas wierzbami, I po dziś dzień rośniecie, wierzby, nad wodami. SzymSiel 85. Y wszytek rodzay skołoźrzy/ Wierzchołká z pniaku niedoyrzy: Wraz wzgárdzone swym niepłodem/ Zielęnią się wierzby przodem. KochProżnLir 166. 7. otwarcia przez ciepło y wilgoć porow do wzrostu, dlatego w sadzeniu obserwuią ogrodnicy, że trochę w dole otłuką, alias w ziemie cześć drzewa idącą, troche obedrzeć, aby wilgoć drzewo prędzey z ziemi ciągneło, co robią winney macicy, sliwie, wierzbie etc. ChmielAteny III 373.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: gruszki na wierzbie »coś dobrego, ale niemożliwego do osiągnięcia«: Vkázuie gruszki ná wierzbie. RysProv I3. ◆ na wierzbie gruszka: Łacno starzec uwierzy ze na Wierzbie gruszka Co mu z oczu, nie pancerz, lecz patrzy Poduszka. PotWoj 200.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK