W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 02.02.2023
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1601-1616
Znaczenia: »lejąc wprowadzić płyn gdzie«: Atoliśmy to nie tylko wmciom naszym m. panom i braciej, ale snadź i obcym narodom nie bez wielkiego postrachu byli przez mężne dzieła rąk naszych oświadczyli, cośmy nieśmiertelny sławie narodu naszego, co wierności poddaństwa przeciwko Królowi i panu swemu powinni, gdyśmy one wszystkie zarobki swe na pana i Króla własnego wlali, poddawszy nigdy przedtym nie zwojowaną monarchiją moskiewską doskonale i z panem jej własnym pod nogi K.J.M. AktaPozn I/1 429.
Onę wodkę czerwonáwą/ ktorąś wyćiągnął/ wley do korbásu kámiennego/ ábo gliniánego á wierzch y recipient zálutowawszy pilnie/ żeby namniey páry nie odchodźiło/ distilluy z Balneum maris, áż się wszystká wydistilluie: ktorą tákże pilnie obwárowawszy/ z osobná schowáć: áż ćię náuczę co z tym będźiesz miał czynić. SyrZiel 333.
Co się rozumie/ iż kiedy weźmiesz 3 kwarty (ábo łotow srebra podleyszego abo tez czego innego) o tey Cenie sześć gr. a wleiesz 1 kwartę lepszego o Cenie 10 gr. do niego będźiesz miał wino po 7 gr. kwartę;... GorAryt 122.
Przysmak taki że by koza wrzeszczała gdy by iey gwałtem wlał. PasPam 166v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WLANY
im. przym. bier.
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiBrzuch mir gárłu wypęda/ á zgniewney chući/ Wlany dar názad wyrzući. Aspergesmem skropiwszy stoiących blisko/ Chędozy mu gębę pśisko. KochProżnLir 204.
Czego z innemi lekárstwy nie dokáżesz. Ktore w człowieká wláne/ iuż cale moc nád nim biorą; że nie on nimi/ ále one nim włádcą/ operuią poki ich śiłá zmoże/ nie poki chce Medyk/ dopieroż pátient. SekrWyj 258.
Mędrzec Pański co nápisał, to nápisał o mądrości Boskiey: álbo wlaney; o wiadomości przyszłych rzeczy; ktore z Proroctw, obiáwienia, álbo niezbitych fundámentow pochodzą. BystrzInfZup 18.
Ma Czárt wiadomość doskonáłą zioł, kwiatow, kamieni,drzewa, y innych naturalnych rzeczy wláną od BOGA przy stworzeniu iego; dlátego activa passivis applikuiąc, sympátyą y antypatyą, może cudne rzeczy wyrabiać in naturalibus. ChmielAteny III 204.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]