Że to u nas obrazów nijakich nie widzą. I mówią pospolicie: "jakby wlazł do chlewa'', Do tego, że się u nas leda jako śpiewa.SynMinKontr207. Iákoż prawdá skoro [przekupki] wlázły y pokoy tám miáły/ Cáły tydzień y człowieká áni widźiáły.FraszNow E4v. Oszalał Chudźiná stáry/ licząc Siedmdźieśiąt lat wieku/ Młodźiuśienieczką żonę poimuie/ nie sobie: Alem chory/ trzebá mi coby opátrzyłá Stárego y opráłá. To vpewniam będźie Że ćię dobrze opierze/ gdy iey wleźie muchá W nos.OpalKSat165013. Drzwi pozamykawszy Swiecę zagasiwszy to dopiero w [...] owę szafę wlazie spac.PasPam55v. Rzecze wlezę ia, tylko wlazł a Szwe[d] go tam załeb.PasPam59. Łáski áby gołabiąt áni iáiec w gniazdách nie psowáły; przyćieś, słupy, węgieł, schodek, drábinę, y ktorędyby tylko wleść mogły Czosnkiem potrzeć.HaurEk37. Ze kędykolwiek wyprawi zabiegi, Wszędy zswą szkodą, na zasadzkę wlezą...PotSylrkp. 85. Smierć wlázłá Okny nászemi.ErnHand468. Iże wolno wliźć przez swawolę w ono, Wolno w najmniejszym nie żyć przewinieniu, Gdzieby koniecznie i nad prawo trzeba Jako aniołem żyć zesłanym z nieba.MałpaCzłow235. Kładzie się tu jeszcze jedno, lecz dla leniwców sztuka, do dojścia prędszego, gdzie źwirz leży, lecz nie leniwa, bo z azardem życia, kto się z leziwem, co bartnicy na barć lazą, nie zna. Z którym tak się sprawić trzeba: wziąć leziwo i wliźć przed wschodem słońca na najwyższą sosnę, na której siedząc ku ostępom, czekać trzeba świtu. RadziwHDiar211. Cały ten dwór jedną stroną od sadu w ziemię wlazł mocno, ściany popróchniałe pod gliną.InwKal II240.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ wlazło coś komuś w konsyderacyją:
◆ wlazło coś komuś na myśl:
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
◆ Związki frazeologiczne:
◆ jak (komuś) mucha w nos wlezie »jeśli ktoś jest nie w humorze«: A wzdy Pan Małżonek upiwszy się/ álbo iák muchá w nos wleźie/ wszytkiemi tymi tytułámi Zonę swoię uraczy. GorzWol47.
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiW sieni także izdebka w ziemię wlazła, piecyk w niej w kafle durawe[!] i to zły, izba stołowa pusta.InwKal I257.