ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 09.02.2023
WLEPIAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: bezok. wlepiać; ~ cz. ter. lp 1. os. wlepiam; 3. os. wlepia; lm 3. os. wlepiają; ~ cz. prze. lp m 3. os. wlepiał; lm nmos 3. os. wlepiały; ~ im. wsp. wlepiając
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiJeśli kto świetnem ciśnie z jasnej błyskiem zbroje, Zaraz weń wlepia ostry wzrok i oczy swoje, Twierdzi, iż to jest Rugier; ArKochOrlCz III 5. Weźmi ieno Rituał a przypátrz się Ceremoniiam/ ktore się w Sobotę Wielkonocną nád ogniem y nád świecą/ ktorą wodą się do Krzstu poświęca/ odprawuią/ iáko gdy ogień z kámieniá wytrzszywáią/ pięć żiarn kádźidłá święcą/ w świecę ie wlepiáią/ do trzśćiny/ wierzchy trzy świece ná kształt tryángułu przylepiáią/ y po Kośćiele z nią chodzą/ trzykrość po iedney świce zápálaią á Diakon klęcząc mowi/ Lumen Christi... MohLit 22. ...i jeszcze, lubo spiesznym idzie k niemu krokiem, oczy weń wlepia, by się nie zdradziła wzrokiem – tak i ja, gdy do serca wszytkie zbiegły siły, powtórnie k Tobie bieżę, Kochaneczku miły! HugLacPrag 113. Czemuś się zápátrywał? czemuś oczy wlepiał? MłodzKaz II, 418. ...á w tym ich miłość siebie záslepia, tráifa się y to boiazliwym iż boią się áby sie ná cudzym rozsądku nie oszukáli: trafia się melancholikom ktorzy ták się w iedne rzecz wlepiáią, że innych do głowy nie przyimuią. TylkRoz 276. ...siada znowu w strasznym Trybunale, Chcąc we krwi tych Panienek swe uśmierzyć żale; Lecz áby chćiwym okiem dogodźił pragnieniu, Kazał ich nago zewlec iak są w przyrodzeniu. RadziwiłłowaFSędzia G2.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WLEPIANY
im. przym. bier.
Formy: odmiana złożona lm M. nmos wlepiane
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTa chałupa w poszyciu i blochach, piecu i kominie dobra. Okno jedno duże, w którym szyby tylko w glinę wlepiane. InwKal II 253.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK