ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 27.07.2023
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1601-1621
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiW tureckich traktaciech żadnego bezpieczeństwa Ojczyzny widzieć się nie mogło, i owszem, przy zwątleniu przymierza starego o wołoskiej ziemi baczyła się z prywatnej chciwości niezbędnej dana okazyja. OssZPam 98.
Szukał iey [śmierci] w Tatarskich, w Wołoskich Multańskich, Węgierskich [...] Panstwach. PasPam 206v.
Wprzod brano Obozy Wołoskie y Multanskie. PasPam 246.
Urzędy ziemie wołoskiej Duchowieństwo 1. Arcybiskup i metropolit soczawski i wszytkiej ziemie. Tytuł jego taki: Miłością Bożą archybiskup i metropolit soczawski i wszytkiej Ziemi Mołdawskiej, egzarcha S. S. Konstantynopolskiego tronu. CosHistCzam 296-297.
Urzędy ziemie wołoskiej [...] Armasz wielki, ciemnice pod jego rządem. On egzekwuje śmierci przez dywan nakazane. Chorągwie, buńczuki pod jego staraniem. CosHistCzam 301.
Iunii wyjechałem z Warszawy aż do Krzemienia akkompaniowany jp. staroście żmujdzkiemu, z którym były trzy wołoskie chorągwie. ZawiszaPam 100.
Gdyby iaki zmiennik teraz stanął a miał przynamniey ieden paszport od Wezera ktorego po Arabsku/ y od Wołoskiego Hospodara gleycik iaki/ porwalibyście się y do tego/ iako do Oyca. BirkRus 16.
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
baczmagi wołoskie »BACZMAGA, BACZMAG«:
▲
charcica wołoska:
Bitka Charcica Płowa Wołoska. ArchRadziw 380, 6.
▲
wołoska czupryna:
A oto pyszny generalstwa, pułkownictwa, rotmistrzostwa predykament, jedna bez kary licencyja i szarpanina, szacowny towarzystwa przywilej, sama wołoska czupryna [...], stempel za pasem, cybuch za kołnierzem albo ruchawe morzysko i gryzienie, szarawary pohane, haust bezmierny, brawura i grube znaczą obyczaje. MałpaCzłow 283.
▲
szeląg wołoski (
sz. zm.):
Te wołoskie Szelągi Siła Bardzo narobiły depauperacyiey desperacyiey y Srogiego Zaboystwa między Ludzmi. PasPam 187.
Przez Inwencyią niektorych Subiektow Polskich Szelągi Wołoskie wprowadzono do Polski [...] za ktorą niecnotę niegodni się ci Inwentowie Tytułować Imięniem Narodu Polskiego y znaczny Bogu muszą oddawać Rachunek. PasPam 187.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]