ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 01.06.2023
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1623
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiZaczem w onem zamięszaniu babelskiemu niecoś podobnem, co żywo do miasta uciekało, a osobliwie panowie wojacy, w żelaznych basztach, z ciężkiemi muszkietami, których gdy w miasto dla pomienionego podejrzenia (iż nikt nikomu nie ufał) niechcieli wpuścić panowie Opolanie... DembPrzew 59.
A snadź się y modra máć/ z tey troskałá miáry O syná/ by niebieskie známienite dáry Durny woiak pochłonął; ktory nic nie vmie: Gdy áni sztuk ná tarczy/ sádzonych rozumie: nie zna morzá/ źiemie wtąż/ gwiazd nie zna y niebá/ Bab dżdżownic/ wozu w morzu co mu być nie trzebá. OvŻebrMet 324.
Ten to po Tátárskich, Szwedzkich potyczkách záwsze wygránych, nie tylko od Pátriotow WOIAKIEM názwány, ále też in praemium Sercá Rycerskiego Achilłesom, Decyuszom, Kámillom skompárowánego, od IANA KAZIMIERZA Koronátá Polskiego Stárostwem KISZYNSKIM y Krolewczyzną Markusze rzeczoną, więcey nad dwádzieścia Wśi inkluduiącą, regalizowány, áby Heroiczno-wspanialy Geniusz tego Woiaká miał się gdźie rozprzestrzenić Creverat hostili, Virtus generosa ruiná. ChmielAteny II 6.
Miło patrzeć ná młodych dorodnych woiakow [na wojsko Dawida] DrużZbiór 64.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]