W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 14.03.2024
Znaczenia: »głośny intensywny krzyk będący wyrazem bólu, gniewu, strachu itp.«: A w tym Fráncuzowie/ (o ktorycheśmy mowili/ że sie byli na drugą stronę miástá dla obrony pierwsze vsłyszawszy wrzaski zbieżeli/) częstymi posłáńcámi/ że Rzymiánie iuż są w mieśćie poruszeni/ konne przed sobą wysławszy/ zá nimi wielkimi spiechem bieżeli. Iako ktory z nich pierwszy przybył/ ták też pod murem stánął/ okazáłość woyská czynił. CezWargFranc 182.
Był wrzásk z oboiey strony ogromny/ y drugi tákże od wáłu y od wszytkich szańcow vczyniony. CezWargFranc 208.
Zábiiáli ich po rozmáitym spiewániu y wrzaskách y igrzyskách: á owi nędznicy rozumieli się w tym być sczęśliwymi. táka to iest moc zástárzáłego zwyczáiu. BotŁęczRel V 5.
Pánie/ iestem w wielkiey trwodze/ áni znośić mogę wrzáskow/ stráchow/ kámieńmi ciskánia ná mię/ trzymáiąc bowiem przedemną list moy/ szturmuią ná mię/ mowiąc: tyś do nas przyszedł/ nie my do ciebie. ZwierPrzykład 225.
Królowi też wrzasku jego słuchać się uprzykrzyło, gdyż przyrodzenia królewskie i pańskie są od innych różniejsze, wrzaskom, płaczom nieprzywykłe. SaadiOtwSGul 28.
Ale wtem narzekanie i płacz żałośliwy Z bliższych rowów o ich słuch uderzył się chciwy. Na głos lamentów przykrych, które napełniają Powietrze, cicho stojąc, uszu nadstawiają. Zda się jem, białogłowskie jakby wrzaski były, Politowania godne, co się precz szerzyły. ArKochOrlCz III 127.
Wrzask/ Clamor quem dolor exprimit, vt in pueris dum caduntur. Sublatus clammor. Kn 1290.
Ták Penteá/ wiátr wyćiem długim poruszony/ Rozbodł: y w srogim wrzasku gniew ożył szalony. OvŻebrMet 77.
Sátyr był vłápiony w leśie, y przywiedźiony przed Syllę, gdźie on przez wiele tłumaczow pytány będąc, czymby był? nic nie odpowiedał: tylko z gęby głos podawał, końskiemu rżániu, ábo wrzaskowi koźiemu podobny. OvOtwWPrzem 15.
W Vszach bluźnierstwy y zydowskiemi wrzaskami, ćiężko obćiążony ćierpiał. BanHist 131.
...po południu o pierwszey godzinie w powietrzu postrzegli/ á to częśćią z wrzasku tych Orłow/ częśćią z lotu bystrego z zdumieniem śię im przypatrowáli/ gdy ći ptacy od pierwszey godziny do połtrzeći z południa z sobą nád morzem ná powietrzu bárzo ostro y żarliwie zbijáli/ y początek uczynili utárczki swey z wielkim wrzaskiem/ y nie ináczey jedno jáko dwaj doświadcżeni Cavalierowie ná się naćieráli/ y latając upatrowáli/ jákoby jeden drugiego fortelem podjeść mogł... OpisUtar 7 nlb.
Na robiła [wydra] wrzasku takiego, że się musiał obudzić choc by nay tęzey Spał. PasPam 252.
Wypuszczali ią [wydrę] przecie kilka razy do wody [...] postaremu y to niepomogło Było pisku wrzasku podostatku. PasPam 254v.
Biedny człowieczek okropne wydawał wrzaski, a Pułkownik y inni oficerowie, osobliwie kiedy dobywałem scezoryka, mocno się lękać zaczeli; ale wkrótce uspokoiłem ich boiaźń. ponieważ z łagodnością poprzerżynawszy powrózki, któremi był związany, postawiłem go z lekka na ziemi, y zaraz uciekł. SwiftGul I 30.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]