W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 10.03.2016
*WYPAŚĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: cz. prze. lp m 3. os. wypadł; ż 3. os. wypadła; n 3. os. wypadło; lm mos 3. os. wypadli; ~ cz. zaprze. lm mos 3. os. wypadli byli; ~ cz. przy. pr. lp 3. os. wypadnie
Znaczenia:
1. »wybiec pędem, wyskoczyć«:
Rekcja: do czego, z czego
Kmiczyc Pułkownik wypadł gdzies z chałupy iak go to iuz warta od Stąpili biega między naszemi. PasPam 112. Nie mięszam się pomiiam wrota [...] Az owa postrzegłszy wypadnie zmiłuy się MSci Panie rabuią mię ubogą sierotę. PasPam 154-154v. Połowa ich zostało wizbie a połowa wypadło do Sieni. PasPam 156. Przyiechał moy Orłowski przyidzie do zony ktora ieszcze Lezała powie iey to kiedy się to porwie złoszka wypadła do izby w koszuli. PasPam 225.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: wypaść (na kogoś) »uderzyć niespodziewanie«: Wypadli byli w ten ze dzięn popołudniu Szwedzi ale ich potęznie nasi wytrzymali. PasPam 72. Z miasta tez oblezency widząc że iuz uciekaią wypadli na owych co uszturmnu byli nuz ich kosić. PasPam 260v.
Związki frazeologiczne: wypaść ze słowy:
2. »spaść wyleciawszy skąd«:
Rekcja: na co
Iaktez przytarł wał doBulwarku to tak się stało uderzył że sternik wypadł na Bulwark a my wszyscy padlismny na Bok w [...] owę Barkę. PasPam 67.
Związki frazeologiczne: wypaść z kluby (sz. zm.):
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
*WYPADŁY
im. przym. prze.
Formy: lp lp M. ż wypadła
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas