W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 11.04.2024
Warianty fonetyczne:
ZNOŚNIE, ZNOSNIE
Znaczenia: »dość dobrze, w sposób możliwy do wytrzymania«: Znośnié/ Tolerabiliter fero aliquid: tolerabiliùs pati dolores. Toleranter aliquid fero. Toleranter pati dolores […]. Kn 1443.
znośnie/ Tolerabiliter, toleranter SzyrDict 550-551.
Pilo [...] Zgrzyta znosnie zęboma kszykaiąc straszliwié [...]. DrobOpow 53.
Drugi list z Moskwy wcale zginął. W rok niemal, po pierwszym, i w tan sam czas pisany, gdy mu śię w iego poywaniu [!] znośnie powodziło. GelPrzyp 95.
Znośńie, Znośny, erträglich, BierSłowa 378.
Znośnie, adv. leidlich, erträglicher Weise. passablement, d’une maniére suportable. T III 3027.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Formy:
Znaczenia: »jest możliwe do wytrzymania«: [...] znośniey záiste będźie źiemi Sodomitow w dźień on sądny/ niżliby nam Cerkwie Ruskiey Pásterzom było/ dla ták wielkiego wielu/ nieocenioną Syná Bożego krwią okupionych dusz/ iáwnego zátrácenia. SmotApol 15.
Znośniej mu Etnę nosić, Znośniej Zyzyfowe brzemie, A niż pokoju prosić, I harde uniżyć ciemie. TwarSRytTur 24.
Ale, choćbym też Corkę kochaną, zasmućił, Z Domu bym ćię, iak raka z kobiałki, wyrzućił, I znosniey by mi patrzyć, na Corki mey szlochy, Niźli na twe wymyślne, dziwactwa y fochy. RzewWNatręt B2v.
[...] z tém się nawet ichm. pp. posłowie imieniem województw naszych oświadczą, że znośniéj nam będzie, dogadzając publicznym rzeczyp. potrzebom, sumę jaką ryczałtową na województwa nasze przyjąć i deklarować, aniżeli tym podatkiem wsie ziemskie i dobra onerare ślacheckie. LaudaKujaw 228.
Niemieccy nasi garncarze nie biorą się do naśladowania tey sztuki poprawioney, i znośniey im iest, że Jarosławscy odbieraią im zarobek od lat iedenastu, niżeli żeby co nowego wymyśleć mieli. EisenNauka XVII.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz nieznośnie, nieznośno.