ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 22.11.2021
WDZIĘCZNY, WDZIĘCZEN przym.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1644
Formy: st. najwyższy lp M. m najbardziej wdzięczen
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiA usłyszawszy ná kázániu iż ma być Człowiek naybárziey wdzięczen Męki Chrystusowey/ postánowiłá u siebie/ áby się zámknęłá w iákim więzieniu ná rozmyslánie dárow Boskich/ y męki Zbáwicielá. OkolNiebo 92.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: wdzięcznym tolerować sercem »przyjmować z wdzięcznością, z pokorą«: San Bog swemi potwierdza tego słowy Quem amo Castigo co nie tylko Chrzescianskiemu Człowiekowi wdzięcznym od Boga nalezy tollerować Sercem. PasPam 149a.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WDZIĘCZNA
w funkcji predykatywnej
Formy:
Znaczenia:
»jest miłe«: Ten tedy heroicki wet, jeśliby się komu lada co zdał do położenia na tem tu miejscu, nie dziw, bo sam ladajaki; lecz jako u tego, komu go nie ciężko było z Wołoch za jedne relikwie wozić, zdało mu się nie za lada,co między wety poczytać, (a słusznie, bo to prawdziwy węt za wet, gdzie darmo nic nie bywało; bo w Wołoszech zaraz gotowemi strona stronie płaciła), tak i pomienionemu pułkownikowi mimo insze wszystkie pańskie chęci, i gęste a bogate od niego podarki, to samo nadewszystko najwdzięczniejsza była. DembPrzew 45-46. Naostatek i to uważania godna, acz jako inszym pułkom straszna, tak ćwiczonym Elearom wdzięczna była, iż gdy się wojska z Wołoch wracały, nie kogo inszego na odwodzie tatarskich niebezpieczeństw, jeno Eleary pozad zostawiono. DembPrzew 49.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK