W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 22.06.2011
*TRYBUNAŁ rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1605
Formy: lp D. trybunału; Ms. trybunale; ~ lm M. uż. nosob. trybunały; B. uż. nosob. trybunały; Ms. trybunałach
Etymologia: <łac. tribunal>
Znaczenia:
»apelacyjny sąd szlachecki utworzony w Koronie w w. XVI«: Mam Seymiki mam Trybunały mam koło Generalne utraque civis bomy Szlachcic y Zołnierz. PasPam 136. Pozwala takze IokMSC aby na Seymie przyszłym kondemnaty w Trybunałach tak w koronie w Piotrkowie y Lublinie y W X Litewskiem [...] były denegowane. PasPam 209.
Związki frazeologiczne: straszny trybunał »sąd ostateczny«: Powędrowali. Za krolową Sprawić się na tamtym Strasznym Trybunale. PasPam 214v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: trybunal ateński: W Atenách też Archon/ iákoby książę/ nád Haeleą/ to jest Trybunałem Atheńskim/ w którym wiele sędziów spráwy sądzili/ przeło[żo]ny będąc do żywotá trwał/ potym vczyniono áby do dziesiąci lat trwał ten vrząd/ potymm áby do roku... PetrSPolit II 74. ▲ asystent trybunału: Odiechał ImPan Boryczewski assystent Trybunału WXLtto do Folwarku Swego Kamionki. SapADiar 121. ▲ agent trybunału: Tak Patronowie, iako też y Agenci Trybunału Piotrkowskiego, Lubelskiego, y Radomskiego, w służbie woienney Polskiego y cudzoziemskiego authoramentu mieścić się poty nie powinni, poki w palestrze actualiter zostawać będą. VolLeg VI 223. VolLeg VI 223.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas