W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 28.10.2008
PEWNIE przysł.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: pewnie
Znaczenia:
»z całą pewnością, niewątpliwie; z dużą dozą prawdopodobieństwa, prawdopodobnie, chyba«: Powiedzą że nąm tu nie nowina w nocy ieździć pewnie tu Niezbłądziemy. PasPam 66. Przyiechawszy zdrowo y w Fortunie pewnie dobrey witali mię z takim niezmiernym płaczem ze do godziny utulic się nie mogli. PasPam 80. Nasz Krzywiecki lubo był dobry zołnierz y męszczyzna pewnie urody piękney y okazałey, Ale niemowca. PasPam 116. Ia sąm gdy bym na tym mieyscu zasiadał pewnie bym W M SCim Pana w podobnych od niesionego Circum stancyiach inaczey niesądził. PasPam 135. Tak tedy idąc az pod Lepel zazywalismy pewnie dobrego bytu. PasPam 154. To WSC y tęn odemnie respons schowasz? odpowiedziałem Pewnie Tak. PasPam 162v. KROLEM bydz niemozesz Na Papiestwo ciwę tez pewnie niezawołaią. PasPam 196v. Postoy złodzieiu [...] iuz się nąm nie wymkniesz albo pewnie przez baltyckie morze musisz pływać do Szwecyiey. PasPam 200. Gdy bysmy byli mieli Czarnieckiego pewnie by był usiadł na Tronie. PasPam 232v. Nas było mało [...] A przecię gdy by kilkaset Ludzi było pewnie by był zadęn nie uszedł. PasPam 239.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: pewnie że »oczywiście«: Pytam go znowu iezeli to Ludzie pod tą Chorągwią? Powieda pewnie że Ludzie. PasPam 167.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Ktora go przed sobą nosząc nie vstrzeże/ druga zá nią chodząc pewnie nie vstrzeże. RysProv VI, 10.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas