W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 10.05.2010
*PIERŚ rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1613
Formy: lp B. pierś; ~ lm B. piersi; N. piersiami; Ms. piersiach
Znaczenia:
1. »część tułowia u ludzi i zwierząt«: Podęmną konia Gniadego postrzelono wpiers. PasPam 94. Skoro iuz nie było nad Czworo Staian Woysko od Woyska skoczą oni do nas my tez do nich przywiedli nas tak co ieden drugiego mogł by za piersi uchwycić. PasPam 105. Pomiiaiąc Kordowskiego spiewaiącego tę piosnkę Uderzę go w piersi Zeleckiem. PasPam 229. Kiedym był piiany to ona [wydra] po piersiach deptała wrzeszcząc tak długo że obudziła. PasPam 252.
Związki frazeologiczne: zasłaniać coś swoimi piersiami »zasłaniać własnym ciałem, bronić czego do utraty życia«: Niebozęta owe dziory powybiane y prochami powyrzucane Piersiami tylko swemi zasłaniali. PasPam 259.
2. »pieczone lub gotowane mięso ptasie z przedniej części tułowia«: Pytałęm y oto czemu na Huzno zapraszaią? czemu nie na głowę albo na Skrzydło lub na piersi? PasPam 164.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: piersi białogłowskie: Spuchnienie piersi białogłowskich leczy, nasienie tego Kopru, z Márzymiętką á z wieprzowym sádłem utłukszy przykłádáć. SyrZiel 390. Mleko w piersiách białogłowskich zákámiáłe y w bryły zrosłe rosprowadza [okład z anyżu]. SyrZiel 410. O Rożnych chorobách piersi Białogłowskich CompMed 570. SPHINX zwierz w ziemi Murzyńskiey w kraiu Trogledytow z rodzaiu małp, podobny wyższą częścią alias od głowy człekowi, z piersiami niby białogłowskiemi, kosmaty, z ogonem czarnym długim. ChmielAteny III 287.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas