W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 23.03.2023
NIEPEWNY przym.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: post 1616
Formy: lp M. m niepewny; D. ż niepewnej
Znaczenia:
»taki, do którego nie ma się pewności, wątpliwy«: Wszak i rzeczy nieżywe, które dźwięk wydawają jako piszczałka albo cytra, jeźliby różnego dźwięku nie wydawały, jakoż poznane będzie, co na piszczałce, albo co na cytrze grają? 8. Albowiem jeźliby trąba niepewny głos dała, któż się do boju gotować będzie? 9. Także i wy, jeźlibyście językiem nie wydali mowy dobrze zrozumiałej, jakoż będzie zrozumiałe, co się mówi? albowiem będziecie tylko na wiatr mówić. BG 1Kor 14. Rolnictwo przecie iak tak lub dochod ma mnieyszy Ale tez bespiecznieyszy. Kupiecki zarobek Lub prostszy lec niepewny. OpalKSat 95v-96.
Związki frazeologiczne: niepewna godzina »niebezpieczna pora; czas śmierci«: Ia tez nieczekaiąc owey Niepewney godziny wolałęm sobie upatrzyć y zbyt [zbyć] iuz tego Mysleniu. A było tego przez cały dzięn. PasPam 63v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Kto się wádzi/ á nie biie/ Obiecuie/ á nie dáie/ Powiada/ á niewie. Táki niepewny chłop. ŻabPol B3. ● Sędziá co dáry bierze/ Vrzędnik co z chłopy bráta. Niepewni są. ŻabPol B3.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
NIEPEWNA
w funkcji predykatywnej
Formy:
Znaczenia:
»budzi wątpliwości«: Czego gdy po woynie zemśćić się ná Włádyce obiecał/ on mu sercem nieustrászonym rzekł: Nie pewna to że się z niey wroćisz/ á ia też zá prawdę rad polegę KwiatDzieje 18.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: Red.