W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 08.12.2008
REPUTACYJA rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: lp D. reputacyjej; C. reputacyjej; B. reputacyją; N. reputacyją; Ms. reputacyjej
Etymologia: <łac. reputatio 'rachowanie; rozważenie'>
Znaczenia:
»opinia; cześć, sława«: Nic to niepomoze dobremu choć by oczy wypłakał kiedy iest od złego w chonorze y Reputacyiey ukrzywdzony. PasPam 135v. Krola przeproszę [...] y Pokuty gotow się podiąc byle niebyła szkodliwa moiey, y mego Domu reputacyiey. PasPam 203v. Przez to ma Scewola wielką u Swiata Reputacyią ze z Swoiey własney u Swiata Reputacyią ze z Swoiey własney czynił sprawiedliwość Ręki. PasPam 205v.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: coś jest z dobrą reputacyją »coś przyczynia się do wzrostu sławy, do zyskania dobrego imienia«: Posyłali mię w Poselstwie do krola do Arcybiskupa do Biskupa kuiawskiego co zawsze było z dobrą Reputacyią. PasPam 219v. ▲ rujnować kogoś w reputacyjej »szkodzić czyjejś sławie, psuć komuś opinię«: Ruynuiesz wiecznie dobrego Pana w Reputacyiey podaiąc go in opprobri[um] Narodom Pogranicznym. PasPam 195v.
Związki frazeologiczne: dobra reputacyja »dobre imię«: Upewniam że ta okazyia ani honorowi ani dobrey reputacyiey szkodzic niebędzie. PasPam 142. Sąm to Bog podaię nąm tę okazyią tak Snadną do nabycia dobrey reputacyiey. PasPam 237v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas