W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2019
LĘKAĆ SIĘ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1652
Formy: bezok. lękać się; ~ cz. ter. lp 1. os. lękam się; ~ cz. prze. lm mos 1. os. lękaliśmy się; ~ cz. przy. złoż. lp zneut 1. os. będę się lękać; ~ tr. przyp. lp m 1. os. lękałbym się
Znaczenia:
»bać się«: Rozumiał by kto o mnie że ia się lękam, Puydę. PasPam 57v. Owi astrachan[s]cy kalamucy zgineli cozmy się ich lękali. PasPam 109. Tych tedy wszystkich postrachow Niewinność moia lękac mi się niekaze y nadzieie nie tracić. PasPam 137v. Choc by mię tu przyniewinnosci moiey miało co potkać prosic się ani lękac nie będę. PasPam 145. Gdy by byli y wszyscy na mieysc[u] padli to bym się tego nie lękał. PasPam 182.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: lękać się guza: I głupi głos tylo mocy, nie miał mieć, [by] wojsko w nocy Z jego rady uciekało. Znać, że się tak wszytkim zdało; A także nasz pan bajbuza [Radziejowski] lękając się i sam guza, prowadzić ich obiecuje I przed wszytkimi przodkuje. OpalŁCoś 269.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
LĘKAJĄCY SIĘ
im. przym. czyn.
Formy: lp M. ż lękająca się
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiW tym dusza za nim szła płacząca, męki się onej srogiej barzo lękająca. BolesEcho 96.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas