W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 24.01.2023
*PONDEROWAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1606
Formy: bezok. ponderować; ~ cz. ter. lp 3. os. ponderuje; ~ im. wsp. ponderując
Etymologia: <łac. ponderare>
Znaczenia:
»rozważać«: Króla degradować jest coś inconveniens, inhumanum, indecorum et iniquum; male ponderatis rationibus wielkiej potrzeba ostrożności i roztropności, żeby się z pomazańcem Bożym nic inique nie działo; trzebaby jego ekscesy uważnie ponderować, a jeśliby się co takowego w osobie jego pokazało uważyć to, jeśliżeby mogła w nim być tych ekscesów jaka naprawa pewna i jeśliże jest podobna. DyskSzlachCz II 443. Nie rádzili mu też do tego y Pánowie Senatorowie Duchowni y świetcy/ á náostátek wszytko żołnierzstwo/ tákże y Pospolstwo do go iest w Stolicy/ nie dáli ná to y słowa rzec/ áni o tym myślić/ ponderuiąc to dobrze/ że Sein Hetman. choć miáł ták lud potężny y kommunny [...] odeyść musiał [...]. NowinyMosk A2v. Ponderuje myślami do pułnocka cale Na tę i ową będąc stronę roztargniony: Czyli ma chwycić się tej, czy zaniechać żony? KorczFrasz 64.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
PONDERUJĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lp B. m ponderującego
Znaczenia:
»rozważający, ważący«: Słyszałęm iednego Godnego Forysztera o swoiey dyszkuruiącego peregrynacyiey y Ro[znych Naro]dow kto tego w czym przechodzi Ponderuiącego Em[i]nentiam. PasPam 286v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

PONDEROWANY
im. przym. bier.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNie ustąpiło wytworowi oratorów ponderowane słów ułożenie, jeżeli kiedy weselnemu [dziewosłębił] albo inszemu asystował aktowi MałpaCzłow 208.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas