W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 21.11.2019
NIERÓWNY przym.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: lp M. ż nierówna; D. m nierównego
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNierowna w wieki krolow Symetryia Wielka odmięnność y dyfferencyia. PasPam 110. suma kloców 40, które na szychtę w kaszt wyrobić powinni; atoli jednak, ponieważ z racyi niejednakowych głębokości dolnych, a per consequens nierównych wysokości kasztów. które stawiać mają, tudzież różnej pozycyi i odległości miejsc, na które kloce po mienione dla stawiania kasztów sprowadzać potrzeba, similiter nierówna, bo w jednym miejscu łatwiejsza, w drugim trudniejsza przypada robota, zaczyni lepiej by było na pewną kwotę drzewa, które wyrobione być ma, ogółem kontrakt z majstrem postanowić, a on potym niech by sobie sam do pomocy przybierał ludzi tyle, ile by mu ich do roboty potrzeba było. InsGór 1743 115.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Przeszłey rzeczy nie żáłuy/ niepodobney rzeczy nie wierz/ o nierowną się nie kuś/ tedy sobie głowy nie zfrásuiesz. RysProv 66.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
NIERÓWNY
w funkcji rzeczownika
Formy:
Znaczenia:
»ten, który nie dorównuje komu«: Orzeł iest to krol Ptakow więc mogę formować Z tąd Syllogizm bespiecznie że s krupulizować Nietrzeba zeby rodził sobie nierownego Ale dzielnoscią Sławą iak godny godnego. PasPam 270.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: SPas, Red.