W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 23.07.2020
*UWIĘZNĄĆ, UWIĄŹĆ czas. dk
Warianty fonetyczne: UWIĘZNĄĆ, UWIĄZNĄĆ
Słowniki:
nie notują
Formy: bezok. uwiąźć; ~ cz. prze. lp m 3. os. uwiązł; lm nmos 3. os. uwięzły; ~ cz. przy. pr. lp 3. os. uwięźnie; uwiąźnie
Znaczenia:
»utkwić w czymś«: Tenże mawiał: Iż Práwá páięcżym śiatkom są podobne. Bo możny iáko szerszeń przebiie się: á vbogi/ iáko muchá vwiąźnie y przypłáći. BudnyBPow 47. Poeta... Własnemi słowami Istotę rzeczy powinien wysadzić, Nigdzie nie uwiąść, nigdzie nie zawadzić. OpalŁPoeta 4 nlb. Na te działa utopione mowił że wszystkie moie będą ale mi się to rzecz niepodobna widziała biorąc miarę iaka bieda kiedy działo w błocie uwięznie a coz kiedy w Morzu. PasPam 70. Gdy konie uwięzły wbłocie [t]o podesłał pod konie ow Namiot. PasPam 260v. Kiedy mu Woz uwiązł na przeprawie to wyiąwszy nąmiot z woza słuszny Ture[cki] z dobyczny to go posłał przed konie że by się prędzey z bło[ta] dobyły y tak woz wyprowadziwszy owego Namiotu w błoto wtrętowanego odiechał. PasPam 268-268v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
UWIĄZŁY
im. przym. prze.
Warianty fonetyczne: UWIĄZŁY, UWIĘZŁY
Formy: lm lm D. uwiązłych // uwięzłych
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiW tąż Libis/ chcąc uwięzłych wioseł dobyć záśię/ Poyźrzy/ áż ręce iego w kupę się zbieżáły/ Ták że záraz rękámi iuż się bydź nie zdáły; OvOtwWPrzem 132. Sposoby do wyćiągnienia uwiązłych w ćiele rzeczy, iáko szkła, Tarniny, Trzaski, igły, y tym podobnych rzeczy. PromMed 171.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas