W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 02.12.2021
NISZCZYĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: cz. ter. lp 2. os. niszczysz; ~ cz. przy. złoż. lm zneut 3. os. będą niszczyć
Znaczenia:
»unicestwiać; pozbawiać kogo majątku, ubożyć«: Piotr S. dla Owieczek Chrystusowych Siła biczow Ucierpiał. A ty Owieczki CHrystusowe drzesz z Skory rozpruszasz niszczysz. PasPam 196v. Będą go niszczyć że by się kłaniał prosił o swoie własne piniądze ktore on [z o]chotą dawał a potym dadzą mu co zechcą bo taka u nich Moda. PasPam 285.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
NISZCZĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lp M. m niszczący; ż niszcząca; C. m niszczącemu; ż niszczącej; B. m żyw niszczącego; N. m niszczącym; ż niszczącą; lm B. nmos niszczące
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWoysko Polskie zaś w 9000. pod Zbaraźem okopało śię przećiw 100000. Kozakow, i 100000. Tatarów, i mocno wytrzymało attaki nieprzyjaćielskie, tym czasem nadszedł Król z Woyskiem i wstępnym bojem Chmielnickiego mocno po dwa razy poraźił, jeszcze jednak mocnego, á w tym Han Tatarski nakłonił śię do zgody, Chmielnicki do nóg Królewskich przypuszczony Pokóy obwołany, niewolnicy z obódwóch stron oddani, w Litwie także Radźiwiłł na 30000 Kozaków położył trupem niszczących Kray. ŁubHist 88.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

NISZCZONY
im. przym. bier.
Formy: lp M. m niszczony; ż niszczona; n niszczone; lm D. niszczonych
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiLubus odebrał, i Głogów obległ, ale Głogowianie aż do utracenia pierworodnych Synów Wiary dotrzymali Królowi, mocno śię broniąc tak, że Henryk odstąpił, i pod Wrocław poszedł, Woysko jego podjazdami tylko niszczone, Swatopełk od Oxy (jako Gwagnin pisze) czyli od Rawity (jako Miechowski) zdradą zabity, i kiedy Henryk proszony od Bolesława o pokóy przez Posła Skarbka, Cesarz mu pokazał Skarby wystarczające na zawojowanie Polski, á Skarbek pierśćień w te skarby wrzućił mówiąc: Aurum addimus auro, á Cesarz odpowiedźiał Hab. dank, i odtąd Habdankiem pieczętuje śię ta Familia. ŁubHist 18.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas