ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 03.09.2020
POZWAĆ czas. dk
Słowniki:
SStp, Knpod: pozywam tego co mię pozwał, Tpod: pozywam, SJP notują
SXVI, L, SWil, SW nie notują
Formy: bezok. pozwać; ~ cz. prze. lp m 3. os. pozwał
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiSkoro się nietrzeźwemu pijany sprzeciwił, Na ostre z Kazanowskim pozwał się Radziwił. PotFrasz4Kuk I 357.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: do banicji kogo pozwać: A ieśliby kto w tym czasie w Uniwersale prefigowanym nie oddał [łanowego], tedy go ma Poborca sam ex delatione sui, ná Roki Querellowe przed Urząd Grodzki onego Powiatu albo Ziemie, peremptoriè pozwać: [...] A ieźliby na takowy pozew nie stanął citatus ma bydź in lucro kondemnowány, á potym do bannicyi na drugie Roki Sądowe ma go pozwać ex delatione sui Poborca [...]. VolLeg III 316.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
POZWANY m
w funkcji rzeczownika
Formy: ? pozwanymi
Znaczenia:
»oskarżony«: W sprawie między uczciwymi Blażeiem Tatręm y Agnieszką małżonkami z iedney strony a Woyciechęm Kozieniem y Zofią małżonkami pozwanymi z drugiey, o zgubę tynfow 18, sąd ninieyszy, poniewasz Kozieniowie oboie z małżonką przysięgę sobie naznaczoną wykonali, iz Kozien ani zona iego tego nieskorzystałi, ani, tak mąż, iako y żona, nie wiedzą, żeby ktorekolwiek z nich te pieniądze zkorzystało, ani ktokolwiek, wykonali, wolnimi ich tych Kozieniow uczynił... KsKrowUl 643.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz pozwaniec.
Autor: PK