W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 16.05.2023
*URWAĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1621
Formy: bezok. urwać; ~ cz. prze. lp m 3. os. urwał; lm mos 3. os. urwali; ~ cz. przy. pr. lp 1. os. urwę
Znaczenia:
1. »zadać cios«: Dopiero na mnie natrze iak tez urwę go w łeb iak by nie był na nogach. PasPam 89. Moy wyrostek pilnował mi tyłu dwoch zas Czeladzi tuz polemnie. Iakos tam wyrostka odemnie od saczyli urwał mię ieden z tyłu ale przecię nie bardzo y zaraz nastronę od skoczył. PasPam 181.
2. »rozpędzić, rozbić w walce, zmusić do ucieczki, rozproszyć«: Náćierały sámym wieczorem máło nie do pułnocy z tyłu ná zádnie chorągwie Lisowczykow/ y inny piechoty/ ále nie był ták[...] ogi/ żeby nas vrwáć miał/ á tym czásem iáko się ći zadni z Kántymurowymi vganiáli/ w Taborze sámym/ y w czele Taboru/ co raz to więtsza wrzáwá/ y żaki bespiecznieysze/ że do tego ku pułnocy przyszło/ że się rzućili oczywiśćie ná gwałt y swąwolą/ do czego vkazáłá się im drogá niemáła/ odbieżeniem od woyská niektorych stárszych. SzembRelWej B4v. Na tymże miejscu, w Bogdanowcach, nad brzegiem Prutowym przestaliśmy. Tatarów cale nie widać było, ale ci, co na śliwki chodzili, widzieli ich za górą kilkadziesiąt czatujących na nich, których urwali kilku; tamże zginęło dwóch pokojowych jmp. marszałka nadw. kor., co się zagnali za sarną. SarPam 8.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
URWANY
im. przym. bier.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiCzemu rozśiekánego węża częśći sie ruszaią? Bo w gádźinách dusze oraz ná częśći śiekámy y tá trwa do czasu ále iż nie całá długo trwáć nie może, y ták ginie. W wole lubo też máterialná dusza, á zatym da sie ná części siekáć nie trwa ták długo, bo iest doskonálsza, bo ktora dusza grubsza y bárźiey máterialná dłużey może w cząstkach trwáć, iáko to znac w gáłązkách y źiołách urwánych, ktore długo żyią gdy ie w wodę wstáwią. TylkRoz 174.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas