W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 25.01.2022
WĘGRZYN rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1650
Formy: lp M. węgrzyn; D. węgrzyna; B. uż. żyw. węgrzyna; Ms. węgrzynie
Znaczenia:
1. »służący, hajduk ubrany w strój węgierski, najczęściej pochodzący z Węgier«: Gdy go iego Heyducy z zamku przyniesli [...] Spytał swego węgrzyna kochanego Andryś co tez tam między wami słychać o naszym Seymie, Powie Węgrzyn Ot Miłostywy Pane [...] wsi Heyducy [...] howoryli ot tomu byto Panu Korolem Polskim. PasPam 188. Że była i uroda po temu, i mina, Przyjąłem za hajduka na łogosz Węgrzyna. PotFrasz3Kuk II 631. NB. W.[...] excess stał się, bo się pan młody rozgniewany i zirrytowany na pewne osoby pomścił się na swoim węgrzynie, ante actum matrimonii obciąwszy[...] go... ZawiszaPam 45.
2. »człowiek pochodzący z Węgier«: Złodziey, Węgrzyn Szalowy [szalony] Rakocy swierzbiała go skora tęskno go było z pokoiem. PasPam 52.
3. »rodzaj napoju alkoholowego, wino węgierskie«: Ale chmiel nasz wystały i węgrzyn łagodny Jest znacznego wszytkich nas przywitania godny. Nie wadzi mu gęby dać, komu parno będzie, Tego wnetże za zdrowie dzban pełen dojedzie. MorszHSumBar I 256. Pod cżas zażywania tego konfektu żadnych lekarstw na poty y purgans brać nie trźeba; lepiey wypić szklankę dobrego węgrzyna, albo Francuza mianowićie z początku Kwartanny; bo w dalszym czaśie wino szkodliwe. BeimJelMed 158.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: PK, SPas