W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 12.10.2018
UDAĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: cz. prze. lp m 3. os. udał; lm mos 3. os. udali; ~ nieos. cz. prze. udano
Znaczenia:
»oszukać«: Ci ktorzy to czynili że mię odgromić chcieli a ni mię widząc a ni mię znaiąc ale czynili to podobno Supponendo [przypuszczając] zem ten iest iako mię udano. To iest Poseł. PasPam 135-135v. Iako WSMSCi udano takie tez Musiał [król] miec porozumienie nieznaiąc ieszcze dotąd WSMSCi probitatem [zacności] y tak pocciwych [...] postępkow. PasPam 149av. Temu Co udał iuz się ta iego płochość nagrodziła kiedy pozbył łaski naszey y iuz iey nigdy restaurowac niemoze. PasPam 150. Occasionem [przyczynę] ognia chłopi włozyli byli na karbownika ex invidi [z nienawiści] iako by miał ogięn zapuscic szukaiąc z [ś]wiatłęm wieprza swego. [...] nieprzyznał się bo był nie winien a zdraycy z nienawisci udali go. PasPam 257.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
UDANY
im. przym. bier.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTen czy to żyd czy Poganin (co certiùs) widząc cud Resurrekcyi Pańskiey, uwierzył w Chrystusa, niedał się żydom skorrumpować, aby Cud zamilknął, o co persekwitowany, z dwiemá żołnierzami uszedł do Kappadocyi, tam opowiadáł Chrystusá, udany do Piłata, męczony, ścięty w Cezaryi mieście Káppádockim Roku 34. po Pańskim Narodzeniu. ChmielAteny III 174.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

UDAŁY
im. przym. prze.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNa nocleg stanąłem w Łowiczu, rezydencji prymasowskiej, mil cztyry, gdzie w pałacu pyszna sala dłużna kwadratowa, mająca w sobie sztukę, że gdy kto w jednym gada kącie, w drugim go słychać. Lecz nieregularnie, z racji że nie jest kwadrat doskonały, przecie jednak przed niedoskonałym za regularny jest udałym. RadziwHDiar 117.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas