W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 16.05.2023
*PODOBIEŃSTWO rzecz. n
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: lp D. podobieństwa; B. podobieństwo
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTák to ábowiem wielka rzecz iest/ kiedy się może mowić/ y sámo to słovo pokázuie: Ze niemal wszyscy Historycy/ zá ták wielki fundáment máią podobieństwo słowá/ áż też niegdy y w niepodobnych rzeczách nim się kontentuią. DembWyw 11.
2. »możliwość, sposobność, prawdopodobieństwo«: Nie pomogły zebrane żagle, zdjęte maszty I na wierzchu wysokie rozrzucone baszty, Bo nakoniec wpędził nas tam, gdzie ostre skały Niedaleko Rocelle wierzch ukazowały; I by się beł nad nami sam Bóg nie zmiłował Abo wichru nie wściągnął i nie uhamował, Nie było już żadnego prawie podobieństwa Z onego tak strasznego uść niebezpieczeństwa. ArKochOrlCz I 277. Nie był wierzę żáden nie tylko z Pogan/ ále áni z nas/ ktoryby był widział podobieństwo vszćia śmierći okrutney/ ábo ćiężkiey niewoli przynamniey/ by był Pan sam iáko mocny woiownik/ nie vlubił ieszcze pokázać nam wielmożność swoię/ że żadna wielkość woysk zasłony iego świętey nie przełomi [...]. SzembRelWej B3.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: uchwycić z czegoś podobieństwo: PasPam 141v. ◆ brać miarę i podobieństwo »wnioskować, porównywać«: Lanckoronski trochę się w[y]gadał przed Chorązym naszym o tych affektach ale y on poufale niewiedział choc tam zęmną bywał, komplement tylko widząc ztego brał miarę y podobienstwo. PasPam 73v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK