W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 18.08.2022
*WIĘZIENIE, WIĘŹNIENIE rzecz. n
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1621-1643
Formy: lp M. więźnienie; D. więzienia; B. więzienie; N. więzieniem; Ms. więzieniu
Znaczenia:
1. »zamknięte i strzeżone miejsce, gdzie przebywają jeńcy«: Gosiewski natęnczas polny Hetman y podskarbi w Moskwie siedział w więzieniu. PasPam 93.
Związki frazeologiczne: do więzienia wzięty »ukarany przez zamknięcie w więzieniu, uwięziony«: Rotmistrz Raytarski do więzienia wzięty powiedał. PasPam 105v. ◆ do więzienia wsadzić »ukarać zamknąwszy w więzieniu, uwięzić«: Poczęło się iuz nagradzać kiedy mi na dobrowolney drodze wsrod Lassa porabowano y do więzienia wsadzono. PasPam 134. ◆ wyjść z więzienia »zostać uwolnionym z niewoli, (z więzienia)«: Musiał bydz nie bogaty wyszedszy swiezo Z więzienia. PasPam 179v.
2. »kara pozbawienia wolności«: Piotr S. dla Owieczek Chrystusowych [...] Przykre, ponosił więzienie. PasPam 196v.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: wieczne więzienie »dożywotnie więzienie«: Rychart Angielski od Hetmana swego Regner zas Dunski od więznia Helego Co ucierpieli: ten wiecznym więzieniem Ten głodnym węzom stał się pozywieniem. PasPam 110.
3. »trzymanie w zamknięciu, brak swobody poruszania się«: Więźnienie kogo o dług. Kn 1258. Gospodyniey niewidziałęm Bo tam [...] wielką niewolą cierpią zony y ustawiczne Więzienie. PasPam 163v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: SPas, PK



ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 05.11.2015
WIĘŹNIENIE rzecz. n
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. więźnienie
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: