W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 07.12.2012
WYJECHAĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: bezok. wyjechać; ~ cz. prze. lp m 1. os. wyjechałem; wyjechałem; 2. os. wyjechałeś; 3. os. wyjechał; n 3. os. wyjechało; lm mos 1. os. wyjechaliśmy; ~ cz. zaprze. lp m 3. os. był wyjechał; ~ cz. przy. pr. lp 1. os. wyjadę; 3. os. wyjedzie; lm 3. os. wyjadą; ~ im. uprz. wyjechawszy
Znaczenia:
1. »jadąc oddalić się z miejsca pobytu; udać się dokąd, wyruszyć«:
Rekcja: do czego, z czego, ku czemu, za co
Owego gonic co iuz był wyiechał po tłomacza. PasPam 63v. Uciekł od zony y wyiechał do Polski z Pułkiem Piaseczynskiego. PasPam 70v. W Sam fest Marcina S. wyiechałęm z domu. PasPam 123. Ia się tu wąm wygnać niedam takiey bądzcie nadzieie choc by miał paść ieden na drugiem A niewyiadę. PasPam 169. Mało co odpocząwszy Wyiechałęm do Wilna. PasPam 180. Uszedł az do SmolenSka [...] z tamtąd Niewyiechał az po Amnestyiey. PasPam 186. Puł mile za Warszawę wyiechawszy ku Tarczynowi Zostawiłęm u Pana Łączenskiego Łuk. PasPam 189v. Ostatani tez list przeięto y ieoddano go az iuz gdym wyiechał zewsi. PasPam 221. Po tym wyiechał do Francyiey. PasPam 227v. Kto Cnotliwy y Senator y kto chce niech z nami wyiedzie [...] kto nie wyiedzie będziemy go mieli za zdraycę Oyczyzny. PasPam 231. Wyiechalismy Znowu z Miasta. PasPam 236v.
Związki frazeologiczne: wyjechać z wojska:
2. »jadąc dotrzeć dokąd, znaleźć się gdzie; stawić się gdzie«:
Rekcja: na co, w co
Wsiadłem na barkę wyiechałem na bulwark. PasPam 69. Kurfistrz [...] iak się zobaczył z Mentekukulem [Montecuccolim] miał to mowic dobrzes uczynił zes nie wyiechał. PasPam 71v. Między ludzi wyiechawszy to zaraz iako wroble na Sowę Dziw, dziw [...] zaraz mowią ze ten stroy pamięta potop. PasPam 79v. Posyłaią Woiewodztwa 16 Iulij do Arcybiskupa ze by wyiechał na Sessyią. PasPam 231. Wyiechawszy w Pole w siadłęm na konia z kolaski. PasPam 280v.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: wyjechać do kogoś »zbliżyć się do kogoś jadąc z przeciwnej strony, podjechać do kogoś«: Wynidę na podworze co czynic. Wyiechac do nich czyli nie. PasPam 156. W tym Szlachcic wyiechał do nas z lassa. PasPam 237v. ▲ wyjechać przeciwko komuś »zbliżyć się do kogoś jadąc z przeciwnej strony, podjechać do kogoś«: ▲ wyjechać przeciwko czemuś »zbliżyć się do czegoś jadąc z przeciwnej strony, podjechać do czegoś«: Musielismy wyiechac przeciwko Chorągwi, ktora nadchodziła że by ią wprowadzic. PasPam 81v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas