ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 09.02.2022
WIĄZANIE rzecz. m
Warianty fonetyczne: WIĄZANIE, WIĘZANIE
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1608
Formy: lp M. wiązanie; D. wiązania; C. wiązaniu; B. wiązanie; N. wiązaniem; Ms. wiązaniu; ~ lm M. wiązania; D. wiązań; B. wiązania
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiY terazći ich ma dosyć, ále zá vczynność iego, iáko Mostowniczemu Polskiemu, to dano, że więcey ná więtsze męki robić nie będzie; iuż związány z potępionymi, sobie rownymi, w wiązań onę piekielną, y ná ogień położony. BirkOboz 8. Bystrość dowcipu, skład cnót i blask oczy, I twarzy wdzięczność, i złoto warkoczy, I szkarłat twych ust, i twej płci bielidła — To są wiązania, to są na mię sidła; Ale cię wiążę, abyś się powoli Do słodkiej chciała przyuczać niewoli. MorszAUtwKuk 42. Pierwsze miało być wiązanie od królowej jm., ale że rzemieślnik nie wygotował diamentowy pas, na oktawę one zachowała. SarPam 144. Na tymże ganku okien żadnych nie masz i sam nadrujnowany, z kilku wiązań glina wypadła. Niepoprawne zródło .
2. »wiąz(an)ka, naręcze«: Chłop jeden spracowany i w leciech do tego Zeszły, szedł był raz dla drew do lasu gęstego; Gdzie drew wiązań nabrawszy, na ramię je włożył, Z których ciężar, iż mu zbyt wielki kłopot mnożył, Zdjął je z siebie; jużby rad rzekł o pomoc komu, Wiedząc, że jeszcze było opodal do domu. VerdBłażSet 38. Ks. Radecki rano wiązał króla jm. bekcą?, której dziś ludzie prości po domach swych zażywają, uczynił tedy palmę z niej, różą i różnym kwieciem przyozdobioną, którym wiązaniem król jm. ucieszył się. SarPam 143.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: szlubem więzania się sprawić »złożyć wiążącą przysięgę«: Szlubem tylko Więzania y kazano mi się Sprawic. PasPam 102.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK