W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 29.01.2010
POWAŻNY przym.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: st. równy lp M. m poważny; ż poważna; D. m poważnego; ż poważnej; B. m żyw poważnego; n poważne; lm B. nmos poważne; ~ st. wyższy lp M. m poważniejszy; ż poważniejsza
Znaczenia:
1. »mający duże znaczenie, ważny, znaczny«: Roskazał do mnie przez osoby powazne ze mię miał za pewne zabić. PasPam 101v. Sami się do tego przyczyniemy [...] że bys ztąd niewyszedł ladaiako za takie uszczerbki ktores [!] potykaią od osoby nie tak tez bardzo y powazney y zasłuzoney. PasPam 136v. To ma się rozumieć o podleyszych tylko Sługach. Powaznieyszy zas Sługa kiedy przystaie iuz się z nim nieiednamy do God ale do tego czasu o ktorym przystaie. PasPam 223.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: poważny znak:
2. »odznaczający się powagą, stateczny, dostojny; godny poważania, czci«: Siedział wedle IMSCi Towarzysz nasz wielce grzeczny, Stary iuz Kusciuszkiewicz [Kościuszkiewicz] Wołyniec Osoba wielce powazna Hozy, wysoki, broda do pasa. PasPam 83. Człowiek to był grzeczny powazny [...] do Powaznego bardzo podobien Senatora niz do Zołnierza. PasPam 170-170v. Deprecor primum Pana mego Młgo Majestatem że mi privato przychodzi Panskie Powazne et multis Oyczyzny Curis zatrudnione turbować ucho. PasPam 284.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas