ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 28.04.2022
WIELICKI przym. od nazw. WIELICZKA
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1621-1648
Formy: lp M. m wielicki; ż wielicka; n wielickie; D. m wielickiego; ż wielickiej; n wielickiego; B. ż wielicką; N. m wielickim; Ms. m wielickim; ż wielickiej; lm M. nmos wielickie; D. wielickich; B. nmos wielickie; N. wielickiemi; Ms. wielickich
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNA URZĘDY WIELICKIE Ktoś pisze, że w Wieliczce nietrwałe urzędy. Nie tylkoć to w Wieliczce, ale zgoła wszędy... PotFrasz1Kuk II 90. Klarowne i wystałe [piwa], najdziesz tu Leszczyńskie Łagodne, z gęstą pianą obaczysz Brzezińskie; Albo Łowieckie, co więc chłopom gęby krzywi, Albo Wareckie, ktorym Warszawa się żywi. Ujskie i to przyjemne, gdy nieprzypalone, Wielickie nie mniej sławne, ktore garła słone Swą wdzięczną treścią chłodzi. ZbierDrużWir I 102. Zygmunt zaś III. Roku 1590. na Seymie specyfikować kazał intraty Stołu swego, jako to; Zupy Wielickie, Bocheńskie, Ruskie, Metalle Srebrne... ŁubHist 150.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: bachmistrz wielicki (sz. zm.): Znaczne zawaliska i ruiny nastąpiły w górach wielickich, a coraz to świeże rysy na wierzchu pokazują się i o większych górom niebezpieczeństwach pan bachmistrz wielicki [...] opowiedał. AktaKrak II/1 124. Nie wielickim bachmistrzem, lecz przezwiskiem nowym, Bezpiecznie zwać się mogę mistrzem Bachusowym. PotFraszBrück II 298. ▲ bachmistrz żup wielickich: DO JEGOMOŚCI PANA WŁADYSŁAWA MorsztynA, STAROSTY KOWALSKIEGO, BACHMISTRZA ŻUP WIELICKICH PotPoczKuk III 400.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WIELICKIE n
w funkcji rzeczownika
Formy:
Znaczenia:
»piwo z browaru w Wieliczce«: Jeśli też przewoźne Smakujesz, w państwie naszym znajdziesz piwa różne; Klarowne i wystałe. Najdziesz tu Leszczyńskie, Łagodne, z gęstą pianą obaczysz Brzezińskie, Albo Łowieckie, co więc chłopom gęby krzywi, Albo Wareckie, którym Warszawa się żywi. Ujskie i to przyjemne, gdy nieprzypalone, Wielickie nie mniej sławne, które garła słone Swą wdzięczną treścią chłodzi. Nie gań Żółkiewskiego. We Lwowie będąc, miej się do Jezuickiego, Zielone Biłgorajskie, jak lipiec się pije, a w głowie jak wino wianeczkiem się wije. ZbierDrużWir I 102.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK