ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 25.02.2019
UKOIĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1654
Formy: bezok. ukoić
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMa rada: jeśli w sobie chcesz ukoić stare Troski, nie dawaj się im umacniać nad miarę, Bo je czas potym zleczy; kto w nich trwa statecznie, Żal jego obróci się w dobrą myśl koniecznie. ZimSRoks 104. Gdyśmy usiłowali wcale śię ukoić, staliśmy śię nayniespokoynieyszymi. GelPrzyp 91.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: ukoić się w żalu (sz. zm.): Czemu nie idziesz blizey pod te mury Ono twoy miły patrzy na cię zgory: Ledwie nie skona cosię tak frasuie Ze nic o tobie nie wie y nie czuie: Idź Vkasz mu się niechay się ukoi W okrutnym zalu, co mu w sercu stoi [...]. OblJasGór 99. [Pozwana Regina Ruszkówna] bez dania przyczyny, przechodzącą tak matkę iako y córkę słowy słuchania uszu poczciwych niegodnymi zesromociła tak dalece, że się ludzie, przy tym będący, takowey złości widziwić nie mogli, a aktorki [powódki], zelżone, ledwie się w żalu ukoić mogły [...]. KsKrowUl 646.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
UKOJONY
im. przym. bier.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiZatym kiedy już Mars był ukojony I nieprzyjaciel na placu zniesiony, Już przodkiem słynie piękna w Polszcze praca, Nim się do domu Król Pan nasz powraca I to zwycięstwo lecąc w obce kraje Wdzięczna nowina w uszy ludziom daje. BorzNaw 130.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: AW