ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 03.11.2022
WIÓR rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1612
Formy: lp B. uż. nżyw. wiór; ~ lm M. uż. nosob. wióry; D. wiórów; B. uż. nosob. wióry
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWiory też pięknie zgarni ná gromadę [rąbanie drew]. VolcDial 87v. Kiedy będę w Julcowie, nie przebaczę przepomnieć Jaskarzami; teraz naprędce racz przyjąć a być łaskawy, jak z jasieńca wiór wyciął. NowSakBad 337. Każdy człowiek piłą jest w takowej robocie: Anioł do nieba, diabeł do ziemie go doi, Aż śmierć duszę od ciała na poły rozdwoi. Ledwie z dobrych uczynków na wierzch wyńdzie który, Wszytkie w błoto na ziemię grzechem lecą wióry. PotPoczKuk III 429.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: wyschnąć na wiór: Ten [nieszczęśliwie zakochany] wysechł iak wior, w zamyśleniu wszytek... DrużZbiór 545.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: od przysł.: Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. W cudzym domu drwá rąbią/ á do nas wiory lecą. RysProv XVI, 7.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: W cudzym domu drwá rąbią/ á do nas wiory lecą. RysProv 82. ● Iednak naszych Siła się niedoliczyli wieczor kturzy Sobie rano pospołu dobrydzien dawali Co się Musiało stac Respektem dawney przypowiesci gdzie drwa rąbaią tam wiory lataią. PoczOdlPam 24.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK