W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 08.10.2019
ADDYTAMENT rzecz. m
Słowniki:
SWil, SW notują
SStp, SXVI, Kn, T, L, SJP nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1664
Formy: lp M. addytament; D. addytamentu; B. uż. nżyw. addytament; N. addytamentem; Ms. addytamencie; ~ lm M. uż. nosob. addytamenta; Ms. addytamentach
Etymologia: <łac. additamentum>
Znaczenia:
1. »uzupełnienie, dodatek, objaśnienie - głównie do tekstu wykładu, instrukcji«: W tymże additamencie kładą za występek, żem chciał na Cesarza Iego Mości zaciągać piętnaście Tysięcy Woyska. LubJMan 131. W każdym [rozdziale] Sto potraw y z Additamentem. CzerComp 12. TRAKTAT VI [...] w ktorym zamykaią się choroby [...] także Additamenta do niektorych chorob. CompMed 443. W Additamentach iednak ktore do niego [kalendarza] wynidą in majori opere: wszystko po Polsku wyexplikuię. DuńKal E1v. ADDYTAMENT o RUSI y GREKACH ChmielAteny IV 24.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: ustny addytament: Tam [u króla] po przywitaniu była konferencyja circa expeditionem jmp. starosty chełmskiego dla dania ustnego addytamentu do tej instrukcyjej, którą w Warszawie dawno odebrał. SarPam 54.
2. »dodatkowa opłata, podatek«: Po ustąpieniu jednak wojsk, ileśmy mogli dojść z inkwizycyi prowentow starostwa pomienionego, additamentu do tej kwoty, którą ad rationem wnoszono [...] ordynujemy fl. 300, tak żeby oraz z kwartą na przyszłe świątki, ten additament był oddany. OpisKról 45. Addytamentu dają z garcy gorzałczanych zł 400, od piwowarów zł 390. InwKal I I, 758.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz ADDYMENT.
Autorka: DL