ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2022
*WIKLIĆ, WIKŁAĆ czas. ndk
Słowniki:
Kn (wiklę) notują
SStp, SXVI, T, L, SWil, SW, SJP nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1642
Formy: bezok. wikłać; ~ cz. ter. lp 1. os. wiklę; 2. os. wiklesz; wikłasz; 3. os. wikle; wikli; lm 3. os. wiklą; ~ cz. prze. lp ż 3. os. wikłała
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji...wiklę co/ plątam. Inuoluo, irretio, implico. SzyrDict 480. ...Kupido, sieć nosisz z oszczepem, ale też nieostrożnych chytrym wikłasz lepem... HugLacPrag 52. Bogdaj się droga moja prosto torowała i prędkich kroków żadna zdrada nie wikłała... HugLacPrag 81. Bojąc się rozbójnika, nie śpiąc, leżeć muszę, o owym zaś nie myślę, co zabija duszę – tak jako więc gdy ptaszek, uchodząc straszydła na lepowej gałązce wikli swoje skrzydła i jak jeleń, ujrzawszy znagła lada pióro, strwożony, w zgraję chartów wpada nader skoro;... HugLacPrag 86. Draźnisz Pleiády/ wiklesz Oriony/ A tego niewiesz/ iák oráć zagony. KochProżnEp 74. Więc się strzeżcie Barani głogowego krzaka. Kędy wszedszy za żądzą, marnych świeckich rzeczy: Bo y kolą, y wiklą, nie ieden zábeczy. PotPocz 96. ...wikłać, brouiller. KulUszDyk 220.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WIKLĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lp M. ż wikląca; N. n wiklącym
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiIednákże wiem też to/ że v ćiebie moy IEzu/ iest zrzodło ogniá żywego/ i żywotá ognistego/ ktorym gdy ty nápuśćisz i nápoisz istotę moię/ spłonie w-niey tá wszytká i źiemska oćiężáłość/ i zgniła prożnośći nieczystość/ i źimna boiáźliwość i oćiętna leniwość/ i wikląca lubieżność/ i onáż przypráwi mi ogniste skrzydłá/ przeczystey i przewdźięczney twoiey miłośći... DrużbDroga 269. ...z-większym á vśilnieyszym pędem pośpieszáć mam i chcę/ okrom ktorego nic/ tylko niepokoy/ tylko rozerwánie/ tylko ćiernie i oset kolący/ tylko śidłá z-lepem i z-błotem wiklącym/ trzymáiącym/ i mázącym nie znáyduię;... DrużbDroga 387.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK