W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 28.11.2010
ARGENTERYJA rzecz. ż
Warianty fonetyczne: *ARGENTERYJA, *ARIENTERYJA, *ARGONTERYJA, ARGIENTERYJA
Słowniki:
T, L (bez cyt.), SJP notują
SStp, SXVI, Kn, SWil, SW nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1681
Formy: lp M. argienteryja; D. argenteryi; argenteryjej; B. arienteryją // argenteryją; N. argenteryją; lm M. argonteryje // argenteryje; B. arienteryje
Etymologia: <śr. łac. argenteria>
Znaczenia:
»przedmiot ze srebra, także zbior.«: Wyzułeś się z dziedzicznej Maiętności, wyzułeś się z argenteryi, z rynsztunku, z szat, kleynotow. MłodzKaz I, 265. Tak gdy sie doskonale wymoderowali [podróżni], Wiernego przy furmanie sługę odesłali Z argenteryą, z sprzętem – na okręt najęty. KorczWiz 92. Duchowieństwo opłacając klasztory i głowy ich, nie mając inszego sposobu, musieli Szwedom dawać argenteryje kościelne i różne klejnoty. OtwEDziejeCzech 99. Kościoł ubogaciła [księżna Zofia Ostrogska] rożną argenteryą, a między innemi, lichtarzami srebrnemi. NiesKor II 656. Obrazów 2 na łokci 2, z ekspressją 1 starca [...], przy którym żołnierz w zbroi i inne różne argonterie. InwObrazŻółkGęb 185. Skarbce [...] arienterie, galanterie, rewidowałem i pieczętowałem. RadziwHDiar 87. Argienterya, śrebra. Silberzeug. argenterie. T III 11.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: argenteryja stołowa: Skarby w monecie i srebrnej i złotej, Argenteryje stołowe chędogie [...] I który pyszny wschód wymyślał zbytek, Ten chrześcijański żołnierz zabrał wszytek. KochWiedTur 30.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK