ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 22.11.2023
*MUSOMBAS rzecz. m
Warianty fonetyczne: *MUSOMBAS, *MUSUŁBAS, *MUSAMBASZ
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1670
Formy: lp D. musułbasu; N. musułbasem // musambaszem; Ms. musombasie; ~ lm M. uż. nosob. musułbasy; B. uż. nosob. musułbasy
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWziął nam Turczyn Wołochy, jeszcze więcej grozi, Za swoje musułbasy, za garść wełny koziéj. PotWoj1924 123. „Dla deszcza, Dobrodzieju.” Czemu na dół zimie? „Nie tak się prędko — rzecze — mróz człowieka imie.” Nie słychałem, żeby wilk, chociem już niemłody, Wywracał swoję skórę dla takiej wygody. Panie, podobno się to nie dzieje dla wczasu, Ale wam żal przez lato szarać musułbasu, Ba, i kuśnierzom płacić; o zimę się zgodzę, Gdyż i sam w futrze na dół obróconym chodzę. PotFrasz3Kuk II 615. Kobierców para na dnie srebrnym y złotym, środek w różny wzór, lisztwy zielone, frązla u obudwóch jedwabna, zielona, musułbasem czerwonym podszyte. InwWilan 58. 1 płatęk na 3 strony do łuska, czerwony, iadamaskowy, musambaszem czerwonym podszyty, frandzla wokoło niego iędwabna, karmazynowa. SzumInw 55. 3 podusky pod głowę, wsuwky na nych czerwone, iedwabnę, długi pułtora łokcia szkopo, czwarta poduska tylasz ale tylko w czerwonym musombasię, 2 maluśkie poduszecky w kitaykowych wsuwkach, 1 zwyrschnia pierzinka, kitaikowy wsuwek czerwony na ny. Ta wszystka poscil należy na moie łusko, które iest pułtora łokcia szyrokie. SzumInw 74.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiSzáráikow o male, sześć meczetow liczą Zminarety, ná ktorych pięć kroć ná dzień krzyczą Swoie baśni Mołnowie á ołowne blachy Czterech, dwoch záś gliniáne pokrywáią dáchy. Ztąd naywięcey mamusy, iaky musułbásy, (Bo co dom to ich warstat) idą tymi czásy. GośPos 72.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: